יועצת שינה

 

איילת רוזן ישראלי 
077-4050988
info@tobeima.co.il               

להקשיב לילדים שלנו

אחת המתנות היקרות ביותר שאנחנו יכולים להעניק לילדים שלנו, היא ההקשבה.
כשילד חש שמקשיבים לו באמת, הוא מרגיש שהוא משמעותי, מיוחד ובעל ערך.


עלינו ללמוד להקשיב לילדים שלנו. למה שהם אומרים , ובעיקר - למה שהם לא אומרים, למנגינה של הדברים שלהם. להתנהגות שלהם. עלינו להקשיב להם בדרך שמעצימה אותם ובונה את ביטחונם העצמי.
הילד אומר לנו הרבה דברים באמצעות ההתנהגות שלו. עלינו ללמוד את הדרך לילד שלנו, לדעת לקרוא ולדובב אותו, כך שנראה את העולם דרך העיניים שלו.


האם ילד שקשה לו להיפרד בבוקר בגן –מבטא קושי שיש לו בגן? או שהוא מתקשה כי קשה לו להיפרד מאמא? ומה עלינו כהורים לעשות כאשר ילדנו מסרב ללכת לגן בבוקר: האם להקשיב לו או לסמוך על הגננת שאומרת שיעבור לו?
האם ילד שבאופן קבוע מסרב לאכול – מסרב לאכול כי הוא באמת לא רעב? או שאולי הוא מבין שאם לא יאכל , יקבל תשומת לב תמידית של אמא שתשב לידו ותנסה לדבר אל לבו?
רק הקשבה אמיתית לילד, למה שהוא אומר ולמה שהוא לא אומר, תיתן את התשובה.


הקשבה היא כה חשובה. היא יוצרת קירבה בין הורים וילדים, משדרת אכפתיות וכבוד, נותנת מקום לאחר, וגם מאפשרת להבין דברים. כל אדם אוהב שמקשיבים לו.


כדאי לנו כהורים למצוא את הזמן והכוח בשביל להקשיב לילדים. אפילו כמה דקות קצרות, אבל שיהיו אלו דקות שבהן באמת מתפנים להקשבה ולא עושים דבר אחר. מקשיבים לילד נטו, בלי טלפונים, בלי לקפל כביסה תוך כדי, כאילו אתם רואים ושומעים אותו בפעם הראשונה, בלי לשפוט, בלי להגיב את התגובות האוטומטיות שלנו.


רובנו שמענו בזמן זה או אחר את ילדינו כועסים, נעלבים ואומרים לנו: "אמא, את לא מקשיבה!", "אבא, אתה לא מבין...". רובנו ידענו עמוק בליבנו שיש מידה של צדק בטענות הילדים. לא קל לנו להקשיב לילדים, ובודאי שלא קל לנו להבין אותם. אנחנו מאוד רוצים להקשיב ולהבין את ילדינו אבל במציאות היומיומית זה לא תמיד מצליח לנו. למה?


אין לנו זמן, אנחנו עייפים, יש עוד דברים שמטרידים אותנו, גם האחים לוחצים שנקשיב להם. אין לנו זמן וכוח, וגם כשמתפנים ומקשיבים, לא קל לעקוב אחרי הילדים. הם קופצים מנושא לנושא, נסחפים לפרטים או מקצרים מידי, למי יש כוח להמשיך להקשיב?!
בנוסף, יש דברים שכהורים לא קל לנו להקשיב ולהבין אותם. למשל, כשהילדים מעבירים עלינו ביקורת כהורים, כשקשה וכואב לנו ובמיוחד כשאין לנו פתרון מיידי לבעיה, במקרים בהם נדמה לנו שאנחנו יודעים מראש מה יגידו הילדים, ובמקרים שמראש אנחנו מתנגדים וכועסים על מה שנאמר.


אז למה חשוב להקשיב לילדים שלנו?
 
1. ההקשבה חשובה לילדים לא פחות מאוכל ושינה. לילד יש צורך אנושי בסיסי בהתייחסות ובתשומת לב של ההורים. ילדים שהוריהם אינם מקשיבים להם באופן קבוע, יכולים לפתח נטייה לדיבור בקול חזק מאוד או נטייה לסגירות וקושי בהבעת רגשות.


2. להקשבה עצמה יש ערך טיפולי מרפא. ילדים שמקשיבים להם חשים אהובים ומובנים וזה בונה להם את תחושת הערך העצמית החיובית. למעשה, כמעט כל פניה של הילד שלנו אלינו, מטרתה, ברובד העמוק יותר לבדוק "האם אני אהוב". יהיה לנו קל הרבה יותר להיות אמפתיים וקשובים אל הילד, אם נזכור את זה. מודעות, תשומת לב, התבוננות ורצון להבין מה עובר על הילד, יאפשרו לנו לתת להם את מה שהם זקוקים לו באמת יותר מכל, את התחושה שהם אהובים ומובַנים.


3. הקשבה לילד, בלי הפרעות מסביב, תאפשר לנו באמת ליהנות מהרגע ומזמן איכות עם הילד שלנו.


4. הקשבה לילד תגלה לנו צדדים חדשים שלא הכרנו אצל הילד שלנו, תעזור לנו להכיר את הילד שלנו באמת ולדעת איך להתמודד או לפתור בעיה . לא תמיד אנחנו יודעים הכול על הילדים שלנו. גם אם לפעמים נדמה לנו שכן. לפעמים רק התבוננות בילד בשילוב עם אינטואיציה הורית יעזרו לנו להבין מה עובר על הילד ואיך לפתור את הבעיה.
 

אחד התפקידים שלנו כהורים הוא להיות מעורבים כמה שיותר בחיי הילדים ולהקשיב להם. כי הם מקשיבים לנו כל הזמן. גם כשאנו חושבים שלא...


אז בפעם הבאה שהילד שלכם יצעק או לא ירצה לאכול - רק תקשיבו לו...


איילת

 

 


ליצירת קשר עם איילת: ayelet@horimtv.com

 

יש לכם עוד שאלות?

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלי


לפרטים על מדריך הוידאו "המדריך לשינה של תינוקות בשנה הראשונה" לחצו כאן
דף הבית  |אימון תודעתי לאימהות ייעוץ והדרכת שינה מידע מקצועיהבלוג שלי | צור קשר 
הרגלי שינה - שאלון אבחון ראשוני |  תוכנית שותפים

כל הזכויות שמורות ללהיות אמא 2017 | תנאי שימוש            להיות אמא - אימון לאמהות וייעוץ שינה | טלפון:  077-4050988    |    Email: info@tobeima.co.il

Powered by Artvision | Truppo Websites