יועצת שינה

 

איילת רוזן ישראלי 
077-4050988
info@tobeima.co.il               

טקס שינה - הרגעים הקסומים שלפני השינה

איילת רוזן ישראלי - יועצת שינה ומנחת הוריםהרגעים הקסומים שלפני השינה. זמן איכות אמיתי להורים וילדים.
לרגעים האלה אני מחכה כל יום. להתכרבל במיטה עם הילד, להקריא לו סיפור, לענות על השאלות שלו, להקשיב לו. והפעם החלטתי לספר לכם כמה שהרגעים הקטנים האלה חשובים. לילדים. וגם להורים.


שינה מתחילה בהירדמות נכונה וטובה. לכן כל כך חשוב לבנות טקס שינה והירדמות רגוע ושלו.
השינה יכולה להיות מושפעת גם מתהליך ההשכבה וגם מהמצב הרגשי שקדם לתהליך ההירדמות.


לפני השינה רצוי ליצור אוירה נינוחה ורגועה ככל האפשר, שתכניס את הילד (ואת ההורים...) למצב רגוע ונעים, ותקל על הפרידה וההתנתקות מההורים למשך הלילה, דבר שיכול להיות מאיים עבור ילדים קטנים.
אז נכון, לפעמים אנחנו עייפים, צריכים עוד לעשות מיליון דברים בבית, לסדר את המטבח, את הכביסה ועוד, וממהרים להשכיב את הילדים במיטות ולהתפנות לדברים אחרים. אבל זכרו שהילד מרגיש את הלחץ, וקשה לו להירגע ולהיכנס למצב של שינה. כשההורים לא רגועים גם הוא לא נרגע.


ילדים מעבדים את חוויות היום בזמן שלפני השינה, ובהמשך בזמן החלום. הרבה פעמים עולות שאלות על דברים שקרו במהלך היום, או שהילד מספר על משהו שקרה לו היום, או הטריד אותו היום. משתף, שואל. בעיקר מרגיש צורך לפרוק.


איזה כיף להקשיב לילד שלנו ברגעים הקסומים האלה שלפני השינה, כשאנחנו מספרים לו סיפור בעודנו מכורבלים יחד בשמיכה. ההקשבה הזו מעניקה לילד הזדמנות לספר לנו חוויות שעברו עליו במהלך היום ולבטא את מה שהוא מרגיש .


שתפו את הילד במה שעבר עליכם במהלך היום, בלי לשאול אותו איך היה היום שלו. והוא יספר לבד. ילד שמקשיבים לו, ירגיש רצון לשתף גם הוא.


לא אחת קרה לי, שהילד שלי , פתאום באמצע הסיפור, חיבק אותי ואמר "אמא, אני אוהב אותך" תוך כדי ההקשבה והשיתוף. אין הרגשה מדהימה יותר מזו.
ילד יודע שמקשיבים לו כשהוא חש שלא קוטעים את דבריו, לא מתקנים אותו, שואלים שאלות ענייניות ומגיבים באופן שמשקף ערנות לפרטי הסיפור. כמו כולנו, כשילד חש שמתעניינים ומקשיבים לו באמת, הוא שמח לשתף עוד ועוד. ועוד משהו, כשאנחנו מקשיבים, אנחנו גם מלמדים את מיומנות ההקשבה דרך דוגמא אישית .


אחרי הסיפור אני אוהבת לשחק עם הילד שלי למשך כמה דקות במשחק הקלפים "חלום לי". כל אחד בוחר מספר קלפים ועונה על שאלות בתורו. הילד מספר מהו הדבר שהכי נהנה ממנו היום, או על דבר טוב שעשה היום ושהוא גאה בו, או מספר על מחשבה שעוזרת לו לפני השינה, וגם ההורה בתורו.


בכל פעם שהילד משתף מישהו בחוויה שחווה, מוחו חווה אותה באותו רגע שוב, וכך היא מצטרפת למאגר החוויות במוחו של הילד כחוויה נוספת. משחק הקלפים הוא דרך מהנה לייצר את השיתוף הזה ומתמקד בחוויות מעצימות ומחזקות.


השינה, עבור הילד, היא פרידה מההורים. לפעמים הילד שלנו פשוט לא רוצה להיפרד מאיתנו. איזה כיף לדעת את זה ולהסתכל על הקשיים שלפני השינה דרך ההבנה הזו. אז בפעם הבאה כשתהיו חסרי סבלנות ותרצו כבר לצאת מהחדר ולהתפנות לטלוויזיה או לקרוא עיתון, תזכרו שהילד שלכם בעצם אומר לכם שהוא אוהב אתכם ולא רוצה להיפרד. ילדים שההורים לא נמצאים איתם הרבה במהלך היום ירצו עוד קצת זמן וימשכו את הזמן ככל שיוכלו. זה טבעי. הם מתגעגעים וזקוקים לזמן הזה איתכם. תבינו את זה. ותנו להם את הזמן הזה לפני השינה.


ויש גם סיפורים נפלאים לפני השינה. הילדים בדרך כלל בוחרים את הסיפור בעצמם. והכי אני אוהבת שהם מנסים למשוך עוד זמן: אמא, רק עוד סיפור אחד, אבל זה ממש קצר.. אין ספק, הילד יודע לנהל משא ומתן כבר בגיל שנתיים. גם כשהוא עייף.


אבל לא משנה איזה סיפור תקריאו לו לפני השינה, העיקר שתקדישו לילד בזמן הזה תשומת לב והרבה אהבה, שהילד שלכם ילך לישון כל לילה עם חיוך, ושהמילים האחרונות שישמע בערב והראשונות שישמע בבוקר הן "אני אוהבת אותך מתוק שלי" עם חיבוק ונשיקה.


שתהיה שינה רגועה ומתוקה!
איילת

 

 יש לכם עוד שאלות?

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלי


לפרטים על מדריך הוידאו "המדריך לשינה של תינוקות בשנה הראשונה" לחצו כאן

דף הבית  |אימון תודעתי לאימהות ייעוץ והדרכת שינה מידע מקצועיהבלוג שלי | צור קשר 
הרגלי שינה - שאלון אבחון ראשוני |  תוכנית שותפים

כל הזכויות שמורות ללהיות אמא 2017 | תנאי שימוש            להיות אמא - אימון לאמהות וייעוץ שינה | טלפון:  077-4050988    |    Email: info@tobeima.co.il

Powered by Artvision | Truppo Websites