יועצת שינה

 

איילת רוזן ישראלי 
077-4050988
info@tobeima.co.il               

טקס שינה

טקס שינה הוא רצף של פעולות המבוצעות בשעה קבועה, בכל ערב ובאותו הסדר.


טקס שינה קבוע , כבר מהשבועות הראשונים, מאפשר לתינוק ללמוד כי היום מגיע לסיום ושנת הלילה מתקרבת.  זה הזמן להוריד הילוך ולהירגע מפעילות היום ומהחוויות המציפות אותו ולהתכונן לקראת השינה. ילד יתקשה לחזור הביתה מיום מלא פעילות ומייד לשכב לישון ולהירדם. מטרת טקס השינה לעזור לו לעבור למצב הרגיעה הזה. כדאי לחזור על הטקס גם כשהולכים לישון מחוץ בבית.


כדאי להתחיל את טקס השינה מספיק זמן לפני הכניסה למיטה, כ- 30-45 דקות, כדי שהוא ייעשה בנינוחות ולא בלחץ. זכרו שמטרת טקס שינה היא להרגיע ולהכין את התינוק לשינה.


אז הנה המלצה שלי ל טקס שינה :


סיום ארוחת ערב.
סיום ארוחת הערב משמעו – "סגירת המטבח" לאותו יום.  גם אם הילד מבקש וטוען שהוא רעב, יש להדגיש שאוכלים רק בזמן ארוחת הערב, ועכשיו מתחילים את טקס השינה..


אמבטיה. 
ישיבה במים חמים היא דבר מרגיע אך לעיתים האמבטיה יכולה להפוך לממריצה ולכן תמיד נעשה את האמבטיה בתחילת הטקס כדי לאפשר זמן מספיק לרגיעה לקראת השינה


עיסוי.
מרכיב חשוב להרגעת הילד ולהענקת תחושה של בטחון.


מהאמבטיה ישירות לחדר שבו ישן התינוק.
חשוב לא לטייל בבית, ולא לעשות שום פעילות מלבד טקס השינה. הימנעו מפעולות ממריצות אשר עלולות להקשות על ההרדמות, כגון משחק, צפייה בטלוויזיה וכיו"ב. צמצמו את הגירויים ככל שאפשר.


עמעום אורות ואוירה שקטה ורגועה
חשוב להעביר את הבית למצב רגוע יותר. השקיטו רעשים, עמעמו אורות ותבקשו מאחים/בני בית אחרים שישתדלו להיות שקטים במהלך ההירדמות.


קינוח/תוספות למי שזקוק
ניתן לתת קינוח לתינוקות שיונקים או אוכלים מבקבוק וזקוקים לתוספת לפני השינה, מחוץ למיטה, כדי ליצור הפרדה ולנתק את התלות שבין בקבוק או הנקה לבין השינה.


סיפור/שיר/שיחה רגועה
מומלץ מאוד לספר סיפור כל יום.  יש לאפשר לפעוטות לבחור כל יום סיפור בעצמם.  ילד המקשיב להורה המקריא או מספר לו סיפור נוטה לשכב בשקט ולהקשיב. חוסר התנועה והשקט מאפשרים לו להפוך ישנוני.  לאחר הסיפור ניתן לשיר שיר, מומלץ שיר קבוע ומרגיע אשר "מודיע" על השינה שקרבה. עם ילד גדול יותר, כדאי לשתף אחד את השני בחוויות היום שעבר, ולהכינו לחוויות הנעימות שמצפות לו מחר.


נשיקת לילה טוב
בסיום הטקס נאמר לילה טוב, ניתן נשיקה ולמיטה.


טקס שינה ביום
גם במהלך היום כדאי לקיים טקס שינה קצר של כמה דקות כדי להקדים את השינה ביום, לאותת לילד שעכשיו הולכים לישון ולעזור לו לעבור ממצב של פעילות למצב של רגיעה ושינה. מחשיכים קצת את החדר, מחליפים חיתול, שיר או סיפור ולמיטה. גם בעגלה, גם מחוץ לבית, גם במיטה. אם הילד אוכל בקבוק או יונק לפני השינה ביום, נתקו את הבקבוק מטקס השינה ביום: האכילו אותו בסלון ואח"כ המשיכו את טקס השינה בחדר שלו.

 

 

יש לכם עוד שאלות?

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלי


לפרטים על מדריך הוידאו "המדריך לשינה של תינוקות בשנה הראשונה" לחצו כאן
דף הבית  |אימון תודעתי לאימהות ייעוץ והדרכת שינה מידע מקצועיהבלוג שלי | צור קשר 
הרגלי שינה - שאלון אבחון ראשוני |  תוכנית שותפים

כל הזכויות שמורות ללהיות אמא 2017 | תנאי שימוש            להיות אמא - אימון לאמהות וייעוץ שינה | טלפון:  077-4050988    |    Email: info@tobeima.co.il

Powered by Artvision | Truppo Websites