יועצת שינה

 

איילת רוזן ישראלי 
077-4050988
info@tobeima.co.il               

הנקה ובעיות שינה אצל תינוקות

פעמים רבות כיועצת שינה אני נתקלת בשאלות בנושא הנקה: מתי הוא כבר ישן לילה שלם? האם התינוק שלי שמתעורר לאכול כל שעה באמת רעב? האם אני צריכה להפסיק להניק כדי שהילד שלי ילמד להירדם לבד במיטה שלו?
בכתבה זו אנסה להסביר את הסוגיות הללו ולצייד אתכן בכלים להתמודדות, כדי שתוכלו להמשיך להניק ולישון טוב בלילה.


מתי הוא כבר ישן לילה שלם?
תינוקות אינם ישנים לילה שלם. כל התינוקות והילדים מתעוררים בלילה. אבל - אלה שיודעים להירדם בכוחות עצמם מחזירים את עצמם לישון מבלי להעיר אתכם, ואלה שזקוקים לכם לצורך הירדמות מחדש מעירים אתכם בלילה.


התינוקת שלי בת שנה וחצי ומתעוררת כל שעה בלילה לינוק, איך אני יכולה לדעת אם היא באמת רעבה?
סיבה משמעותית להתעוררויות בלילה היא ההנקה או ההאכלה מבקבוק. לפעמים מתוך רעב אך לא תמיד. תינוקות בדרך כלל זקוקים לאוכל בלילה בממוצע עד גיל 6 חודשים. יש גישות שונות, יש הסבורים שבגיל 3 חודשים ילד אינו צריך לאכול בלילה, ויש הטוענים שעד גיל שנה בממוצע. אני מאמינה שברוב המקרים האמא מרגישה ויודעת האם התינוק באמת זקוק לאוכל בלילה. גם הקרבה לאם היא מניע פסיכולוגי להתעוררויות אלה. ההנקה היא לא רק אוכל, היא גם נחמה לתינוק. בתקופות מסוימות בחייו, התינוק זקוק ליותר רגעים עם אמא במהלך היום וגם במהלך הלילה. למשל, בתקופה של כניסה לגן חדש או חזרת האם לעבודה, מטפלת חדשה,הילד מתגעגע לאמא וזקוק ליותר רגעים איתה, שאותם הוא משלים לעיתים בלילה. ילדה בת שנה וחצי אינה זקוקה לאכול כל שעה בלילה. שימי לב למשך היניקה. אם התינוקת יונקת 2-3 דקות, היא לא באמת רעבה. אם ההנקה נמשכת כ–10 דקות סביר להניח שהיא באמת אוכלת.
בכל מקרה של התלבטות לגבי כמות ההנקה ומשכה מומלץ שתתייעצי עם  יועצת הנקה .


האם להפסיק את ההנקה בלילה?
הפסקת ההנקה או ההכאלה הלילית מותנית בצורך של התינוק, בגילו ובמשקלו. יתכן גם, שהתינוקת באמת רעבה מאחר והתרגלה לאכול בשעות מסוימות, כלומר מתוך הרגל ולא מתוך צורך אמיתי לאכול. אם את לא בטוחה, התתייעצי עם רופא הילדים ו/או אחות טיפת חלב.  אבל בסופו של דבר ההחלטה האם להפסיק להניק אותה בלילה היא שלך. אימהות מספרות לי לפעמים, שהן נהנות מהנקה בלילה ואינן רוצות לוותר עליה. אני ממליצה שתקשיבי לעצמך ולתינוק שלך, ותעשי את מה שמתאים לך.


ואם היא אינה זקוקה לאוכל בלילה, מה עושים כדי להפסיק את ההרגל הזה?
על מנת למנוע התעוררויות הנובעות מרעב (בהנחה שהילדה אינו זקוקה לאכילה במהלך הלילה) חשוב שהארוחה שלפני השינה תהיה מספקת.השלב הבא הוא להימנע מהירדמות התינוקת בעודה יונקת או אוכלת, כדי שההירדמות תהיה במיטה. ואם בדקת ואת בטוחה שהילדה אינה זקוקה לאוכל בלילה והחלטת לגמול אותה מאכילה בלילה, הורידי לאט ובהדרגה את זמן ההנקה/כמות האוכל בבקבוק.


אבל התינוק שלי נרדם בשניות תוך כדי הנקה. מה רע בזה?
אין בזה רע, אלא אם כן את אינך מרוצה מהעובדה שהוא נרדם רק תוך כדי הנקה. תינוק שנרדם תוך כדי הנקה בתחילת הלילה למעשה תלוי בהנקה כדי להירדם. לכן, בכל פעם שהוא מתעורר במהלך הלילה, הוא זקוק להנקה בכדי להירדם שוב. ההתעוררויות בלילה אינן הבעיה, כל הילדים מתעוררים בלילה, אך אלה שיודעים להירדם בכוחות עצמם יודעים גם להחזיר את עצמם כשמתעוררים במהלך הלילה. כאשר התינוק ילמד להירדם ללא שום גורם תלות חיצוני השינה שלו תהיה איכותית יותר, עמוקה יותר ורציפה יותר .


האם אני צריכה להפסיק להניק כדי ללמד את התינוק שלי להירדם לבד במיטה שלו?
התשובה היא לא. תפקידי כיועצת שינה לעזור לך להמשיך להניק אם את רוצה להמשיך להניק. את לא צריכה להפסיק להניק כדי שהתינוק שלך ילמד להירדם לבד במיטה שלו.את יכולה להמשיך להניק כמה זמן שתרצי ועדיין לישון טוב בלילה. יותר מזה, גם האמא לפעמים זקוקה ואוהבת את הרגעים האלה גם בלילה, אז למה להפסיק? ניתן בהחלט להמשיך להניק תינוק ובמקביל ללמד אותו הרגלי שינה טובים ואף שינה רציפה בלילה כבר מגיל חמישה חודשים. אנחנו מתייחסים לילד שתלוי בהנקה להירדמות בדיוק כמו לילד שתלוי בבקבוק.


אז איך מלמדים את התינוק להירדם בכוחות עצמו במיטה ללא צורך בהנקה?
מנתקים את ההקשר שבין הנקה ושינה. כשהתינוק יונק שימי לב לקצב היניקות ונתקי אותו כשהיניקות נחלשות ונעשות איטיות. השכיבי את התינוק במיטה כשהוא ער ולא רדום כדי שיוכל להירדם במיטה ולא תוך כדי הנקה. בימים הראשונים שבי לידו כדי שירגיש את נוכחותך המרגיעה. גם בבוקר מומלץ לנתק את ההקשר בין הנקה לשינה, ולא להניק ברגע שהתינוק מתעורר. פתחי את התריסים ביחד עם הילד והתחילו את היום. חכי כרבע שעה עד שתניקי את התינוק, כדי שלא ייווצר קישור בין התעוררות להנקה, שיהפוך להרגל.


האם המוצץ הוא תחליף טוב להירדמות במקום הנקה?
המוצץ הוא תחליף טוב בתנאי שהתינוק יודע לקחת אותו לבד. כל עוד את צריכה להכניס לו את המוצץ לפה הוא עדיין זקוק לך כדי להירדם. במהלך היום, כשהוא עירני, למדי את תינוקך לקחת את המוצץ באופן עצמאי, ובהדרגה למדי אותו לעשות זאת גם בלילה בשעת ההשכבה וכשהוא מתעורר במהלך הלילה.


גם לאבא יש תפקיד חשוב
בתהליך של ייעוץ שינה שבו התינוק תלוי בהנקה כדי להירדם, אני לעיתים קרובות ממליצה לאבא לקום אל התינוק בשני הלילות הראשונים בתהליך (פרט לשעות שבהן זקוק לאכול בלילה, אם יש כאלה). במקרים רבים קל לתינוק להירדם חזרה ללא הנקה כשהאמא אינה נוכחת בחדר. מצד שני יש אימהות שקל להן יותר להתמודד עם הבכי והתסכול של התינוק בשלב זה, ועושות את זה מצוין בכוחות עצמן. אז לשיקולכן.


אז תמשיכו להניק, נתקו את ההקשר בין הנקה לשינה ולמדו את התינוק שלכן להירדם בכוחות עצמו.


שלכן,
איילת רוזן ישראלי
יועצת שינה לתינוקות ולילדים


ליצירת קשר עם איילת
ayelet@horimtv.com


מאמר נוסף בנושא הנקה ושינה פורסם בפורטל "מניקה":
http://www.menika.co.il/5643/%D7%94%D7%A0%D7%A7%D7%AA-%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%94/


מאמר נוסף - מתי ואיך לגמול מהנקת לילה?
http://www.menika.co.il/5658/%D7%94%D7%A0%D7%A7%D7%AA-%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%94-2/

 

 

יש לכם עוד שאלות?

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלי


לפרטים על מדריך הוידאו "המדריך לשינה של תינוקות בשנה הראשונה" לחצו כאן
דף הבית  |אימון תודעתי לאימהות ייעוץ והדרכת שינה מידע מקצועיהבלוג שלי | צור קשר 
הרגלי שינה - שאלון אבחון ראשוני |  תוכנית שותפים

כל הזכויות שמורות ללהיות אמא 2017 | תנאי שימוש            להיות אמא - אימון לאמהות וייעוץ שינה | טלפון:  077-4050988    |    Email: info@tobeima.co.il

Powered by Artvision | Truppo Websites